Woda, którą czuć siarką, zgniłymi jajami lub rozkładającą się materią, jest problemem, który wykracza poza doznaniem domowego komfortu. Ponadto zapach odoru np. zgniłych jaj nigdzie nie jest mile widziany, zwłaszcza w wodzie.
Istnieje kilka potencjalnych źródeł
nieprzyjemnego zapachu, a każde źródło ma wiele przyczyn, które mogą
powodować zapach odoru.
Częściej występuje w wodzie studziennej niż w wodzie miejskiej.
Woda miejska zanim dopłynie do domów,
najpierw przechodzi proces filtracji, uzdatniania podczas
którego usuwany jest nadmiar związków chemicznych zawartych w wodzie.
Głównie są to siarczki, żelazo, mangan, a na koniec poddawana jest
dezynfekcji.
Natomiast woda studzienna jest wodą surową, która
zawiera wiele różnych związków chemicznych (czasami ich nadmiar). Woda
taka co najwyżej jest okresowo dezynfekowana. Oczywiście odpowiednie
uzdatnienie surowej wody zależy od świadomości użytkownika
wody.
Dlatego warto zlecić badanie
wody fizykochemiczne i mikrobiologiczne. Wynik badania wody ułatwi
podjęcie dalszych kroków do rozwiązania problemu, zaoszczędzając czas
i pieniądze. Wspomnę też o
zdrowiu.
Jeśli jednak zapach zgniłych jaj pojawia się tylko podczas korzystania z ciepłej wody, może to być spowodowane reakcją podgrzewacza wody lub zbiornika c.w.u., a nie studni.
Może się to zdarzyć w twoim
zbiorniku ciepłej wody z dwóch powodów:
woda
mogła zbyt długo stać nieużywana w zbiorniku lub, w przypadku wody
studziennej, rezygnacja z uzdatniania chlorem może prowadzić do
namnażania się bakterii siarczanowych.
Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciepłej wody są bakterie beztlenowe obecne w podgrzewaczu wody lub zasobniku. Bakterie beztlenowe reagują z siarkowymi, magnezowymi i aluminiowymi prętami anodowymi, powodując wydzielanie się siarkowodoru, który ma zapach „zgniłych jaj” w dostarczanej ciepłej wodzie.
Woda jest źródłem wielu mikroelementów i mikroorganizmów potrzebnych nam do życia. Dla uproszczenia zagadnienia nie będziemy zagłębiać się w szczegóły w tym artykule. Po prostu wiedz, że niektóre rodzaje bakterii, które mogą żyć w twojej wodzie, mogą wchodzić w interakcje z siarką i niektórymi metalami, powodując nieprzyjemny zapach wody.
Siarka w wodzie najczęściej występuje w wodzie studziennej (woda surowa bez procesu uzdatniania), w przeciwieństwie do wody miejskiej. Siarka pochodzi z siarczanów obecnych w glebie.
Kiedy pada deszcz, gromadząca się woda gruntowa rozpuszcza rudy siarczkowe i inne minerały siarki. Następnie woda wpływa do systemu wodnego studni, niosąc siarkę. W końcu ląduje w twoim podgrzewaczu wody / zasobniku i reaguje z bakteriami i metalami, tworząc charakterystyczny zapach zgniłych jaj.
Kolejnymi składnikami wody (w nadmiarze), które mogą przyczynić się do odoru wody, są zazwyczaj żelazo, mangan, aluminium lub magnez. Aluminium lub magnez są najpowszechniejszymi metalami stosowanymi w protektorowych prętach anodowych, cienkich metalowych cylindrach stosowanych w zbiornikach stalowych. Gdy bakterie beztlenowe i siarka wchodzą w reakcję z jednym z tych metali, powstaje gazowy siarkowodór, który powoduje nieprzyjemny zapach wody.
Jak rozwiązać problem?
W/w przykład w 99% pomaga, ale może
ponownie się pojawić po miesiącu lub dłużej. Zależy to od
pozostałych istotnych czynników jak np. jakość źródła wody,
intensywność poboru wody, stan techniczny domowej instalacji
wodnej z jakością zbiornika te najlepsze są z tzw.
"nierdzewki" i nie wymagają prętów
anody.